Izmantojot šo lapu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sīkdatnes palīdz uzlabot pakalpojumu kvalitāti. Uzzināt vairāk.

Sazinies ar mums!
Liepājas RAS Twiterī!
Dzīvo zaļāk! DzivoZalak
RT @RietumuRadio: Latvijā dibināta "nulles atkritumu" biedrība "Zero Waste Latvija". Vides ziņas 14:30. https://t.co/QxUvNKTPqs 2018-08-07
Dzīvo zaļāk! DzivoZalak
LPS - Izpilddirektoru sanāksme Ķīvītēs https://t.co/xDTEG6S3gs via @lps_lv 2018-08-07
Dzīvo zaļāk! DzivoZalak
RT @Liepajas_energy: #nenovertetolietumuzejs atrodamas gan bērnības atmiņas, gan līdz šim neredzētas lietas. Ciemos pie #LiepajasRAS @Dzivo… 2018-08-07

Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes

 

Kāpēc jāšķiro atkritumi?

 

Šķirojot atkritumus, var samazināt atkritumu apsaimniekošanas izmaksas. To, ka šķirot atkritumus sanāk ietaupīt, var pārliecināties ikviens personiski. Iepriekš sašķirotus atkritumus (stiklu, plastmasu, metālu, papīru) ikviena privātpersona bez maksas var atvest uz poligonu „Ķīvītes” un SIA „Eko Kurzeme”.

 

Atkritumu šķirošana tiek veikta, lai samazinātu to atkritumu daudzumu, kas tiek apglabāti atkritumu poligonā.

 

Atdalot iepakojumu no pārējiem atkritumiem, mēs samazinām iepakojuma daudzumu. Iepakojuma pārstrāde taupa enerģiju un citus dabas resursus.

 

Šķirotie atkritumi kļūst par otrreizējām izejvielām, no kurām var atkārtoti saražot jaunas – tādas pašas vai citas preces.

 

 

 

Kādus atkritumu veidus poligonā „Ķīvītes” pieņem bez maksas?

 

Bez maksas nodot var automašīnu akumulatorus, nolietotas elektroierīces, nolietotas vieglo automašīnu riepas. Tāpat no privātpersonām pieņemam iepriekš sašķirotus sadzīves atkritumus- plastmasu, pudeļu un logu stiklu, metālu, papīru, kartonu, kā arī zaļos (dārzu un parku) atkritumus.

 

 

 

Kādēļ par atkritumu nodošanu poligonā ir jāmaksā, un kādēļ dažādu atkritumu veidu cenas atšķiras?

 

Poligons ir nodokļu maksātājs, kas par apglabātajiem atkritumiem maksā gan pievienotās vērtības nodokli (PVN), gan dabas resursu nodokli. Dabas resursu nodokļi dažādām atkritumu grupām atšķiras- kādam tas ir lielāks, kādam mazāks. Vēl cenu ietekmē arī poligona uzturēšanas izdevumi, bet tie veido mazāko daļu no cenas, ko maksājam par atkritumu nodošanu.

 

 

 

Kur likt šķirotos atkritumus, ja dzīvoju daudzdzīvokļu mājā?

 

Mikrorajonu iekšpagalmos ir atrodami dažādu krāsu konteineri, kas paredzēti šķirotajiem atkritumiem.  Ja mājas konteineru laukumā nav uzstādīti atsevišķi konteineri šķirotajiem atkritumiem, aicinām savas mājas apsaimniekotāju informēt par vēlmi šķirot atkritumus un mudināt uzstādīt šķirošanas konteinerus! Šķirošanas konteineru uzstādīšana un tukšošana ir bez maksas.

 

 

 

Kā saprast, kurā konteinerā kādus atkritumus likt?

 

Uz visiem šķirošanai paredzētajiem konteineriem ir paskaidrojošas uzlīmes , ar norādēm, kādus atkritumus tur drīkst ievietot. Izlasiet rūpīgi!

 

 

 

Ko drīkst, un ko nedrīkst ievietot plastmasas šķirošanai paredzētajos konteineros?

 

DRĪKST mest: plastmasas dzērienu pudeles (saplacinātas), tīrus polietilēna maisiņus.

 

NEDRĪKST mest: eļļas pudeles, jogurta, krējuma un margarīna trauciņus, rotaļlietas, saimniecības preces, sadzīves priekšmetus, plastmasas lentas.

 

 

 

Kur likt papīra makulatūru?

 

Vecās avīzes, žurnālus, reklāmas bukletus, kurus otrreiz nevarat izmantot savā mājsaimniecībā, droši varat ievietot papīram paredzētajos šķirošanas konteineros. Ja jums ir sakrājies lielāks daudzums makulatūras, nogādājiet to poligonā „Ķīvītes” , SIA "Eko Kurzeme" šķirošanas laukumā Liepājā, Ezermalas ielā 11 vai SIA "Nordia šķirošanas laukumā "Celms" Nīcas novada Pērkonē. Makulatūru pieņem bez maksas.

 

 

 

Kur lai lieku būvgružus, kas palikuši pēc mājas remonta?

 

Būvgružus var nodot poligonā „Ķīvītes”, kas atrodas Grobiņas pagastā.

 

Viena tonna nešķirotu būvgružu pieņemšana, maksās 52 eiro un 32 centi. Bet par tonnu azbestu saturošu būvgružu būs jāmaksā nedaudz vairāk-60 eiro un 26 centi. Savukārt, maksa par lielgabarīta sadzīves atkritumiem, vecām mēbelēm, iekārtām, būs 38 eiro un 55 centi.

 

Izdevīgāk, protams, ir šķirot pašiem. Par tonnu atsevišķi sašķirotu otrreizēji izmantojamu būvatkritumu-  (ielu tīrīšanas saslaukas, kokmateriālu skaidas, ķieģeļu lauskas, apmetums, asfalts), jāmaksā būs vien 12 eiro un 5 centi tonnā. Cenas norādītas iekļaujot PVN.

 

 

Ko darīt, ja sakrājies liels daudzums atkritumu, bet nav sava transporta, ar ko tos izvest?

 

Cilvēkiem, kuriem nav sava personiskā transporta līdzekļa, lai nogādātu atkritumus poligonā, iesakām sazināties ar savu namu apsaimniekotāju vai atkritumu operatoru, kas apkalpo teritoriju, kurā atrodas jūsu īpašums.

 

 

 

Kā uz laiku iznomāt lielo būvgružu konteineru?

 

Lielgabarīta konteinerus un to izvešanu piedāvā reģiona lielākie atkritumu apsaimniekošanas operatori. SIA „Eko Kurzeme” būvgružu izvešanai piedāvā 7m3, 10m3,22m3 un 35m3 konteinerus.  Uzņēmums piedāvā izvest nešķirotus būvgružus  Liepājas pilsētā un Grobiņā par sekojošām cenām: € 35.37 transporta pakalpojumi + € 43.24 par katru būvgružu atkritumu poligonā noglabāto tonnu. Ja vēlaties pieteikt būvgružu izvešanu ārpus Liepājas vai Grobiņas, jārēķinās ar papildus transporta izmaksām: € 0.63 par 1 km. Uzņēmums cenas norādījis bez PVN.

 

SIA „Nordia” piedāvā uzstādīt konteinerus ar tilpumu 7 m3 atkritumu izvešanai, vai atkritumu izvešanu veikt ar kravas pašizgāzēju ar manipulatoru. Pakalpojuma izmaksas veido transporta pakalpojuma izmaksas un maksa par poligonā nodoto atkritumu daudzumu. Maksa par transporta pakalpojumu par 7 m3 konteinera uzstādīšanu un izvešanu Liepājas pilsētā 43,04 EUR ar PVN 21% (35,57 EUR bez PVN) + par katru poligonā noglabāto atkritumu tonnu pēc poligona cenrāža. SIA „Nordia” piedāvā arī iznomāt 16 m būvgružu novadcauruli atkritumu bēršanai konteinerā no augstuma - 3,65 EUR/m ar PVN 21% (3,02 EUR bez PVN).

 

 

 

Vai kopā ar būvgružiem var nodot arī vecas šīfera plāksnes?

 

Šīferis ir azbestu saturošs materiāls, kas rada kaitīgu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību, un poligonam tas jāapglabā īpaši drošos apstākļos. Tādēļ, nekādā gadījumā nejauciet šīferi kopā ar citiem būvgružiem, bet atšķirojiet to atsevišķi. Poligonā "Ķīvītes" azbestu saturošus atkritumus pieņem un noglabā tikai BIG-BAG tipa maisos, kas nopērkams par 8,61 euro gabalā.

 

 

 

Ko iesākt ar videi kaitīgām vecajām baterijām?

 

Izlietotās baterijas pieder pie videi kaitīgajiem atkritumiem, un tās nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem. Latvijas likumdošana paredz, ka tirgotājam, kurš tirgo baterijas, ir bez maksas jānodrošina izlietoto bateriju pieņemšana no patērētāja, tāpēc meklējiet izlietoto bateriju savākšanas konteinerus bateriju tirgošanas vietās.

 

Īpaši konteineri – kartona kastītes izlietotajām baterijām ir uzstādītas, piemēram, veikalos Maxima, Drogas, Rimi, Statoil degvielas uzpildes stacijās, kā arī sadzīves preču un elektropreču tirgošanas vietās. Ja neieraugiet, jautājiet veikala darbiniekiem.

 

 

Kur likt nolietotus automašīnu bamperus?

 

Auto bamperus pieņem "Viduskurzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija" (VAAO), pāršķiro un maļ priekš RDF materiāla. Jāmaksā 15 Eur/t, pašam gan jāpiegādā, sīkākai informācijai jāzvana: Ģirts Tiļļa - 29401405. Cits variants ir tos atvest uz poligonu "Ķīvītes", kur tos var nodot par būvgružu cenu.

Drukāt