Izmantojot šo lapu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sīkdatnes palīdz uzlabot pakalpojumu kvalitāti. Uzzināt vairāk.

Sazinies ar mums!
Liepājas RAS Twiterī!
Liepājas RAS DzivoZalak
Lieliska ziņa: Nenovērtēto lietu muzejs atkal gaida Jūs :) #covid19 #tiekamiestagad https://t.co/2eYBdUqUd0 https://t.co/bbgIIUFmdN 2020-05-25
Liepājas RAS DzivoZalak
Līdz ārkārtas situācijas beigām poligonā Ķīvītes nenotiek ekskursijas un nav pieejams Nenovērtēto lietu muzejs. https://t.co/ym2YmvwRUK 2020-05-07
Liepājas RAS DzivoZalak
Būsim atbildīgi! Ieteikumi no @VARAM_Latvija : https://t.co/hIdAVr0Iq8 2020-03-30

Šķiro iestādēs un uzņēmumos

SIA „Liepājas RAS” 2012. gada augusta beigās uzstādīja vairāk kā 150 atkritumu šķirošanas komplektus vispārizglītojošās skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs. Tas paveikts projekta „Pārstrādājamo atkritumu šķirošanas punktu infrastruktūras izveide Liepājas pilsētas pašvaldības iestādēs” ietvaros. Projekts realizēts sadarbībā ar Liepājas pilsētas domi un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem SIA „Eko Kurzeme” un SIA „Nordia”.

 

Šī projekta ietvaros tika uzstādīti ne tikai konteineri atkritumu šķirošanai telpās, bet arī īstenoti sabiedrības informēšanas pasākumi.

 

Sākot ar š. g. februāri, piesaistot Liepājas Universitātes Vides un atjaunojamo energoresursu pārvaldības un inženierijas 4. kursa  studenti Alīnu Švāģeri, jauktā izlases kārtībā tika apsekota daļa no projektā iesaistītajām iestādēm, lai noskaidrotu, kā veicas ar atkritumu šķirošanu un kādi rezultāti ir sasniegti.  Apsekoto iestāžu pārstāvji bija atsaucīgi, labprāt atbildēja uz uzdotajiem jautājumiem, izrādīja uzstādītos konteineru komplektus un aizpildīja aptaujas anketas. Aptuveni ⅔ sastapto cilvēku izprot, kāpēc ir nepieciešama atkritumu šķirošana, kā arī ir  priecīgi par projekta doto iespēju. Iestāžu pārstāvji atzina arī to, ka, sākot šķirot atkritumus iestādē, ir samazinājies nešķiroto sadzīves atkritumu daudzums - sadzīves atkritumu konteineri vairs nav tik pilni -  kā arī  šķirot atkritumus nav nemaz tik sarežģīti, pie tā ir tikai jāpierod.

 

Veicot iedzīvotāju socioloģisko aptauju, tika noskaidrots, ka ar šķirošanu nedaudz vieglāk veicas cilvēkiem vecuma grupā virs 30 gadiem, nekā jauniešiem. Vecāki cilvēki ir arī apzinīgāki, jo lielākajai daļai no viņiem (37%) attālumam līdz dalīto atkritumu konteineriem nav nozīmes un, viņuprāt, visu izšķir vēlme būt videi draudzīgam. Savukārt, jaunieši ir kūtrāki un ir gatavi iet līdz tuvākajam konteineram 50 metrus, savukārt, 1/8 daļai jauniešu attālumam līdz konteineriem nav nozīmes. Kā rāda aptauja, 42% respondentu vecumā virs 30 gadiem šo konteineru ieviešana iestādēs ir pamudinājusi šķirot atkritumus arī mājās. Pieaugušie ir arī aktīvākie atkritumu šķirotāji mājās un to dara 1/3 šīs grupas aptaujāto. Jautājumā par preces izvēles kritērijiem, jaunieši visbiežāk preci izvēlas, vadoties pēc tās cenas, ko norāda 85% aptaujāto jauniešu, savukārt, vecākās grupas aptaujāto vienlīdz daudz ir minējuši gan preces cenu, gan tās kvalitāti kā noteicošo preces izvēlē.

 

Tikšanās laikā ar iestāžu pārstāvjiem tika saņemti dažādi ieteikumi, kuri uzlabotu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas darbību.

 

Konteineri ir paredzēti papīra, plastmasas, metāla un stikla šķirošanai. Pie katra konteineru komplekta ir piestiprināts informatīvs plakāts un skrejlapas ar norādēm, kādus atkritumus drīkst ievietot katrā tvertnē

Drukāt