Svinīgi atklāj atkritumu šķirošanas rūpnīcu

Šodien, 28.janvārī, SIA “Liepājas RAS” atkritumu poligona teritorijā Grobiņas pagastā atklāja SIA “Eko Kurzeme” jauno sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīcu, kas tapusi, piesaistot Eiropas Savienības finansējumu, novēroja portāls.

Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks un SIA “Eco Baltia grupa” valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs, svinīgi pārgriežot lentīti, vēra durvis jaunajai rūpnīcai, kurā sākotnēji plānots sašķirot 8000 tonnas sadzīves atkritumu gadā, bet šķiroto atkritumu apjomu iespējams palielināt līdz 30 000 tonnām gadā.

Kā atklāšanas runā atzina M.Simanovičs, pēdējais pusgads – no pirmā pamatakmens ielikšanas līdz pilnīgai rūpnīcas uzcelšanai – bijis ļoti saspringts. “Kopējiem spēkiem mums izdevās šo projektu realizēt,” M.Simanovičs priecājas par veiksmīgo sadarbību ar visām iesaistītajām pusēm, tai skaitā Grobiņas un Liepājas pašvaldībām. “Šis solis, rūpnīcas atklāšana, mums, kā atkritumu savācējiem un pārstrādātājiem, ir ļoti svarīgs. Jo atkaļ tiks atgriezts daudz vairāk savāktā materiāla, nekā iepriekš. Turklāt šeit ir uzstādītas vairākas unikālas iekārtas, kas nav nevienā citā rūpnīcā Latvijā. Šeit ir sakoncentrētas labākās šobrīd pieejamās šķirošanas tehnoloģijas.” SIA “Eco Baltia grupa” valdes priekšsēdētājs cer, ka jaunās rūpnīcas darbības uzsākšana motivēs pievērsties atkritumu šķirošanai arī tos cilvēkus, kas līdz šim par to nebija domājuši.

“Vēl nesen, pirms dažiem gadiem, zaļai domāšanai un atkritumu šķirošanai vispār nebija vietas mūsu ikdienā,” uzrunājot klātesošos, atminējās U.Sesks. “Atkritumus sabēra lielā kaudzē Karostā, sastūma vienā kalnā visu – plastmasu, stiklu un visu pārējo. Tagad, paldies Dievam, viss ir sakārtots. Šobrīd tiek būvētas rūpnīcas, kuras nevis piesārņo dabu, bet gan attīra. Tas ir sasniegums par kuru šodien varam kopīgi priecāties. Mēs ejam pareizo ceļu – negāžam visu vienā kalnā, bet gan šķirojam otrreizējai pārstādei.”

Savukārt uzņēmuma “Eko Kurzeme” izpilddirektors Andris Karlsons uzskata, ka šī rūpnīca ir vēl viens posms, kurā tām lietām, ko agrāk uzskatījām par nederīgām un izmetām, dot otru iespēju atgriezties mūsu mājsaimniecībās jau citādākā paskatā.

Uz svinīgo atkritumu šķirošanas rūpnīcas atklāšanas ceremoniju bez Liepājas un Grobiņas novada pašvaldību vadītājiem, uzņēmuma “Eco Baltia” pārstāvjiem, bija ieradušies arī būvnieki, iekārtu nodrošinātāji un citi atbalstītāji. Svinīgajā pasākumā, kamēr unikālā līnija bija īpaši izgaismota un apskatāma, skanēja pat Suitu sievu dziesmas. Liepājas puses pieredzi novērtēt ieradušies arī citu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu pārstāvji, un pat no Latvijas otrā gala – Rēzeknes, lai paskatītos, vai nevar pārņemt kādu ideju.

Portāls jau informēja, ka uzņēmuma “Liepājas RAS” atkritumu poligona teritorijā Grobiņas pagastā pabeigta uzņēmuma SIA “Eko Kurzeme” sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīca.

Rūpnīca tapusi piesaistot Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansējumu.

Liepājas šķirošanas rūpnīcā ir izmantoti tehnoloģiskie risinājumi, ņemot vērā labākās prakses piemērus no šāda veida rūpnīcām Vācijā un Francijā. Rūpnīcā tiek izmantoti inovatīvi risinājumi. Bioloģiski noārdāmo atkritumu nošķirošanai no sadzīves atkritumu plūsmas SIA “Eko Kurzeme” rūpnīcā uzstādīts disku sijātājs, kāds līdz šim Latvijā netika pielietots.

Tāpat rūpnīcā tiek izmantots Latvijā šobrīd vienīgais divu kanālu optiskais šķirotājs, kas uz slīdošas lentas ar gaismas stara palīdzību spēj atpazīt 10 materiālu veidus un vienlaicīgi spēj nošķirot četrus materiālu veidus.

Šķirojot atkritumus rūpnīcā, tiks iegūti tādi otrreizēji izmantojamie materiāli kā papīrs un kartons, plastmasa, stikls, melnie metāli, krāsainie metāli, inertie materiāli un RDF materiāli (no atkritumiem atgūts kurināmais – Refuse Derived Fuel). Tie materiāli, kurus iespējams pārstrādāt Latvijā, tiks nogādāti uz attiecīgajām otrreizējās pārstrādes rūpnīcām, savukārt tos, kurus Latvijā vēl nav iespējams pārstrādāt, eksportēs.

Kopējās projekta “Atkritumu šķirošanas centra izveide Liepājas reģionā atkritumu sagatavošanai noglabāšanai” izmaksas ir 3,25 miljonu eiro, no kuriem 1,28 miljoni eiro ir Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējums un 1,97 miljoni eiro – SIA “Eko Kurzeme” ieguldījums rūpnīcas būvniecībā.

Rūpnīcas darbības nodrošināšanai plānots izveidot vairāk nekā 15 darbavietas.

@liepajniekiem.lv

Dalies