Ir pieejams jau septītais Force projekta rezultātu apkopojums

Ir saņemts kārtējais (nr. 7) apkopojums par Force projekta rezultātiem (skat. pielikumā – angļu valodā). Projekta partneri ir Kopenhāgena, Lisabona, Dženova un  Hamburga, projekta ietvaros tiek pētītas 4 atkritumu plūsmas: plastmasa, koksne, elektriskie un elektroniskie atkritumi (EEA),  un bioloģiski noārdāmiem (BNA).

SIA “Liepājas RAS” šajā projektā piedalās kā pieredzes pārņēmējs ar potenciālu iespēju ieviest projekta idejas un rezultātus uzņēmuma darbībā un visā Liepājas atkritumu apsaimniekošanas reģionā.

Īsumā par dažiem rezultātiem (numerācija saglabāta no oriģināla angļu valodā):

Bioloģiski noārdāmi atkritumi – ekoinovatīvi risinājumi atkritumu šķirošanā

4.1. Covid-19 ierobežojumu laikā Hamburga intesīvi strādāja pie jauniem sabiedrības informēšanas pasākumiem, jo daudzi iesāktie projekti, tādi kā kompostēšana bērnu dārzos, BNA savākšanas konkursi, tikšanās par aprites ekonomikas tēmām un izvairīšanos no plastmasas izstrādājumu lietošanas, tika nolikti “gaidīšanas režīmā”. Sekojoši, tapa speciāla paciņa katrai mājsaimniecībai ar informatīvu materiālu un nogādāta adresātam – ar vienu galveno mērķi: napazaudēt saikni ar klientu. Paciņā bija ielikts izkrāsojams plakāts bērniem, informācija par atkritumu šķirošanu, instrukcija kā izmantot atkritumus, radot kaut ko jaunu un noderīgu. Un tas viss bija ievietots maisiņā, kas izgatavots no bio-atkritumu papīra, un papildināts ar vēstuli un ziedu – lai iepriecinātu savus klientus šajā dīvainajā vīrusa laikā! Saņemta atgriezeniskā saikne – pozitīva, ar ieinteresētību.    

4.2. Hamburgā jaunas uzlīmes un plakāti par atkritumu šķirošanu – lai informācija būtu viegli uztverama, klientam draudzīga, unificēta un  saprotama neatakarīgi no valodas prasmes. Dizains ir balstīts uz attēliem un spilgtām krāsām. Informatīvās zīmes izvietotas uz konteinera vāka, uz priekšējās malas un virs konteinera. Rezultāts pozitīvs – sašķirotais materiāls kvalitatīvāks.

4.3. Bio-atkritumu sastāva izpētei pievērsusies Hamburga. Ir uzsākts 6 mēnešu konkurss starp mājsaimniecībām, lai uzlabotu atšķiroto atkritumu daudzumu un kvalitāti. Bio-atkritumu sastāvs tiks analizēts pirms un pēc konkursa, un rezultāti izmantoti bio-atkritumu apsaimniekošanas optimizācijai. Pirmie rezultāti jau parādīja, ka konteineri ir piepildīti tikai par 11 – 65 % atkarībā no mājsaimniecības vai daudzstāvu dzīvojamās mājas. Runājot par kvalitāti – lielākais piesārņotājs šķirotajā bio frakcijā ir plastmasas maisiņš!

Plastmasa

1.2. Aprites ekonomikas noslēgtā apļa piemērs. Kopenhāgena izpētīja un pamatoja, ka ir iespējams atsevišķi savākt un nodot pārstrādei pārtikas iepakojumos izmantotos paliktņus vai paplātes, nemainot to izmantošanas mērķi. Tie atkal, pēc pārstrādes, tiks izmantoti gaļas iepakošanai lielveikalos. 

Elektriskie un elektroniskie atkritumi

2.2. Kopenhāgena apkopoja idejas kā labāk apsaimniekot elektriskos un elektroniskos atkritumus – tapa “Ideju katalogs”, balstoties uz 4 pašvaldību praksi.

Koksne/koka mēbeles

3.3. Kopenhāgenā no lietotiem grīdas dēļiem mākslinieks izveidoja troļļus un pašvaldība tos izmantoja “Troļļu takai – paslēptuvēm”, kas ir veiksmīgs tūristu piesaistes objekts.

Uzziņai:

Force (pilnais nosaukums City cooperation FOR CircularEconomy Pilsētu sadarbība →aprites ekonomikai) vai Aprites ekonomikas akadēmijas mērķis ir izveidot sadarbību starp Eiropas pilsētām, lai stimulētu abpusēju pieredzes apmaiņu un mācīšanos vienam no otra. Projekta mērķis ir samazināt vērtīgo materiālu plūsmu noplūdi un censties to ievirzīt aprites ekonomikas gultnē.

Projekta īstenošanas laiks 2016. – 2020. g. Projekta laikā partnervalstis izveidos 16 partnerības un 10 jaunus risinājumus tirgus produktiem.

Šajā projektā katra no četrām pilsētām uzņēmās atbildību par vienu no četrām atkritumu plūsmām: 1) plastmasas atkritumiem, 2) vērtīgo metālu atgūšanu no nolietotām elektriskajām un elektroniskajām ierīcēm, 3) ēdiena pārpalikumiem vai virtuves atkritumiem un bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem, 4) koksnes atkritumiem. Kā arī katra pilsēta izstrādā pārējo atkritumu plūsmu samazināšanas projektus.

Par pašu projektu vairāk varat iepazīties http://www.ce-force.eu.

Dalies