Latvijas pieredze plastmasas atkritumu apsaimniekošanā

18.04.2012.

SIA „Liepājas RAS” Life+ projekta ietvaros apmeklēja plastmasas atkritumu pārstrādes rūpnīcas Latvijā.

Uzņēmumā SIA „Nordic Plast”, kas atrodas Olainē, apmeklējuma laikā tika noskaidrots, ka lielākā daļa plastmasas atkritumu uz pārstrādi tiek piegādāti no Baltijas valstīm. Rūpnīca pārstrādā dažāda veida plastmasu. No Latvijas tiek piegādāti ~ 10% izejvielu. Plastmasas atkritumi uz rūpnīcu tiek piegādāti ķīpās. 10 – 12% no piegādātā materiāla neder pārstrādei, to nogādā atkritumu poligonā, bet turpmāk ir doma to izmantot RDF kurināmo. Gadā rūpnīca saražo 3800 t plastmasas granulas. Latvijā tiek realizēti tikai 10% no saražotā apjoma, pārējais apjoms tiek realizēts ES valstīs.

Uzņēmumā SIA „Green World”, kas atrodas Jelgavā, apmeklējuma laikā tika noskaidrots, ka lielākā daļa plastmasas atkritumu uz pārstrādi tiek piegādāti no Baltijas valstīm. Šajā rūpnīcā pārstrādā tikai plēves, lauksaimniecības, celtniecības, u.c. Izejvielas tiek piegādātas ķīpās. Aptuveni 12% no piegādā materiāla nav derīgs pārstrādei. Gadā rūpnīca saražo 2800t plastmasas granulas, ko pārdod ES valstīs. Tikai neliela daļa ~10% tiek realizēta Latvijā.   

Pēc šo divu uzņēmuma apmeklējuma atliek secināt, ka pārstrādāt Latvijā var dažāda veida plastmasu, atliek atrisināt jautājumu, panākt, lai plastmasas atkritumi nenonāk kopējā atkritumu plūsmā.

Dalies