Dienvidkurzemē arvien vairāk sāk šķirot bioloģiskos atkritumus

Bioloģiskajā atkritumu konteinerā izmet bio atkritumus

Atkritumu apsaimniekošanas reģionālā centra SIA “Liepājas RAS” komunikācijas kampaņa “Tuvāk saknēm – šķiro bio!” neapšaubāmi ir devusi pozitīvu impulsu tajā, ka sabiedrība iesaistās bioloģisko atkritumu šķirošanā. Cilvēki vēlas, lai šādi konteineri tiktu izvietoti, – mēneša laikā līgumu skaits pieaudzis no 0,1–0,6% līdz 2,07 %, un ir skaidrs, ka arvien vairāk cilvēku apzinās šīs darbības nozīmi mūsu vides ilgtspējā.

Kāpēc šķirot bioloģiskos atkritumus ir svarīgi?

Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likuma 1. panta 4.1. punktu bioloģiskie atkritumi ir bioloģiski noārdāmi dārzu un parku atkritumi, mājsaimniecību, biroju, sabiedriskās ēdināšanas iestāžu (restorānu, ēdnīcu u.c.), vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības vietu pārtikas un virtuves atkritumi un citi tiem pielīdzināmi pārtikas rūpniecības uzņēmumu atkritumi. Piemēram, virtuves pārtikas, dārzeņu un augļu atkritumi, tēja, kafijas biezumi, veci augi, puķes, nopļauta zāle, koku lapas, zariņi.

Bioloģiskie atkritumi ir dabas resurss, ko var pārstrādāt kompostā, tādējādi bagātinot augsni un veicinot dārzkopību. Šī procesa rezultātā atkritumu apjoms poligonos mazinās, tiek samazināta arī metāna gāzes izdalīšanās un līdz ar to negatīvā ietekme uz vidi. Turklāt, bioloģiskos atkritumus nodalot, mēs veicinām aprites ekonomiku, kurā resursi tiek izmantoti atkārtoti un efektīvi.

Uzdevumi un rīcība

Lai gan progress ir acīmredzams, darāmā vēl daudz. Viena no lielākajām problēmām ir infrastruktūras pielāgošana. Daudzdzīvokļu mājām vajadzīga ērta piekļuve bioloģisko atkritumu konteineriem, savukārt sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos jāievieš efektīvi atkritumu apsaimniekošanas veidi. Kā atzīst paši ēdinātāji, tēriņi šim nolūkam veido zināmu izdevumu daļu.

Iedzīvotāju izpratne par bioloģisko atkritumu šķirošanu ir būtiska. Jāturpina sabiedrību informēt par to, kā to darīt pareizi: ko var likt bioloģisko atkritumu konteinerā un ko ne. Jāuzsver, ka nozīmīga ir katra cilvēka rīcība un kopīgiem spēkiem mēs varam nākotni veidot zaļāku un ilgtspējīgāku.

Kopīga atbildība

Šķirot bioloģiskos atkritumus ir ne tikai pašvaldību un uzņēmumu, bet arī katra iedzīvotāja atbildība. Daudzdzīvokļu mājās ir svarīga iemītnieku sadarbība un izpratne par vajadzību atkritumus šķirot. Namu apsaimniekotājiem tajā ir būtiska nozīme, nodrošinot infrastruktūru un informējot iedzīvotājus par noteikumiem.

Bioloģisko atkritumu šķirošana ir solis pareizajā virzienā, lai mazinātu mūsu ietekmi uz vidi. Lai veidotu ilgtspējīgu nākotni, vajadzīgs gan pašvaldību atbalsts, gan katra cilvēka apzināta rīcība. Turpinot attīstīt infrastruktūru, veicinot izpratni un mudinot uz sadarbību, mēs varam bioloģisko atkritumu šķirošanu padarīt par ikdienas normu.

SIA “Liepājas RAS” aicina iedzīvotājus iesaistīties kampaņā “Tuvāk saknēm – šķiro bio!” un par šo procesu uzzināt vairāk.

Atbilstoši Dienvidkurzemes reģionālo atkritumu apsaimniekošanas plānam 2023.- 2027. gadam, Dienvidkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā ietilpst Liepājas valstspilsēta, Dienvidkurzemes novads, Saldus novads,  Kuldīgas novads (Laidu pagasts, Nīkrāces pagasts, Raņķu pagasts, Rudbāržu pagasts, Skrundas pilsēta, Skrundas pagasts).

Dalies