5. jūnijā tiek atzīmēta Pasaules vides diena

Attēlā zemeslode ar zaļām lapiņām, Liepājas RAS logo un tekstu "Pasaules vides diena"

5. jūnijā tiek atzīmēta Pasaules vides diena, kuras ietvaros tiek aicināts uz kolektīvo atbildību, rīcības maiņu globālā mērogā, lai aizsargātu un atjaunotu vidi, kurā dzīvojam.

Programmas pirmsākumi meklējami 50 gadus senā pagātnē un to vada Apvienoto Nāciju Organizācijas Vides programma (UNEP). Uz tās izveidi pamudināja 60tie gadi, kuru laikā notikušās dabas katastrofas radīja jautājumus par dabas trauslumu.  Kopš 1973. gada Pasaules vides Diena ir attīstījusi globālu platformu, kuru tā izmanto savu mērķu sasniegšanai. Kopš Pasaules vides dienas pastāvēšanas, tajā piedalījušiem miljoniem cilvēku, cenšoties ietekmēt gan nacionālo, gan internacionālo vides politiku. Katru gadu programma fokusējas uz kādu specifisku tēmu, kā piemēram – globālā sasilšana, ūdens piesārņojums, pārtikas atkritumi, ekosistēmu atjaunošana un tamlīdzīgi. Šogad Pasaules vides dienu organizē Zviedrija, kur tiek bāzēti centrālie pasākumi un konferences. Šī gada kampaņa ir “Tikai viena Zeme”. Tās ietvaros fokuss tiek vērsts uz to, ka pastāv tikai viena mums zināma un pieejama planēta, kura ir apdzīvojama, līdz ar to ir sevišķi būtiski to aizsargāt, īpaši koncentrējoties uz klimata pārmaiņām, dabas un bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, kā arī uz piesārņojumu un atkritumiem.

Šīs kampaņas ietvaros dažādi cilvēki, uzņēmumi un organizācijas dalās ar saviem mērķiem un darbiem, lai izceltu to, cik būtiski ir strādāt pie pārmaiņām kopā, neatkarīgi no tā kādi līdzekļi un darbības mērķu sasniegšanai tiek izmantoti. Tās var būt gan daudzu miljonu Eiro lielas investīcijas jaunu tehnoloģiju izstrādē, gan piemājas meža sakopšana, gan individuāla paradumu maiņa, piemēram, izslēdzot no ikdienas vienreizlietojamos traukus. Būtiskākais, lai darbību kopums nāktu par labu videi. Nenoliedzami svarīgi ir arī dalīties ar padarīto, tādējādi informējot plašāku sabiedrības daļu par ikvienas rīcības nozīmīgumu, neatkarīgi no tās apmēra, tādējādi motivējot iesaistīties ikvienu līdzcilvēku ar savu pienesumu.

Arī Liepājas RAS ir būtiska vides aizsardzība. 2021. gadā mēs veicām priekšapstrādi visiem ievestajiem sadzīves atkritumiem, reģenerējam 91% citu atkritumu, pieņēmām par 22% vairāk dalītos atkritumus. No atkritumiem esam ieguvuši atjaunojamos energoresursus, iegūstot 1755 tūkst. m3 gadā. No poligona gāzes ražojām siltumenerģiju un elektroenerģiju, saražojot 3324 MWh gadā. Ar šo enerģiju var nodrošināt 1500 mājsaimniecības gadā.

Pasaules vides diena atgādina, ka arī jebkurš cilvēks individuālā līmenī var sniegt pienesumu dabas aizsardzībai, piemēram, pērkot mazāk, šķirojot vairāk, domājot par pasaules nākotni ilgtermiņā. Uzzināt vairāk par Pasaules vides dienu, kā arī padalīties ar padarīto planētas labā var šeit: https://www.worldenvironmentday.global/

Dalies