Vācijas pieredze atkritumu apsaimniekošanā

Projekta ietvaros Liepājas RAS pārstāvji 2012.gada aprīlīHamburgā apmeklēja trīs dažādus atkritumu šķirošanasuzņēmumus un guva priekšstatu par to praktisko darbību.

Atkritumu šķirošanas uzņēmums Otto Dörner EntforgungGmbH pieņem atkritumus no kopējās atkritumu plūsmas, kasgalvenokārt sastāv no būvgružiem, kā arī papīriem, kartoniem, cietās un mīkstās plastmasas, koksnesatkritumiem, lielizmēra atkritumiem un citiem atkritumuveidiem. Atkritumi tiek sašķiroti pēc frakciju lieluma un smaguma ar sijāšanas un ūdens baseina metodi, kā arīsašrēderējot. Papīrs tiek atšķirots ar inftrasarkanā starojumametodi, savukārt, metāls tiek atlasīts ar magnētu. Papildusautomatizētajai šķirošanai tiek izmantots arī roku darbs.

Life_08_05_2012_1.jpg

Tiek sašķiroti un apstrādāti 145 000 t atkritumu gadā, no kuriem tālākai pārstrādei tiek atšķiroti 2-5% plastmasas plēvjuun 2-3% citu plastmasas atkritumu. Būvgruži sastāda 40-45%, kas tiek izmantoti dažādiem mērķiem, kā, piemēram, ceļubūvei un jūras krastu nostiprinājumu plātņu izgatavošanai. 12-15% atkritumu, pārsvarā plastmasa un papīrs, tieksagatavoti kā RDF materiāls, kas tiek izmantots kā kurināmaismateriāls enerģētikas uzņēmumos un cementa rūpnīcās.

Veolia Umweltservice Nord GmbH nodarbojas ar viegla svara iepakojuma atkritumu šķirošanu un pirmapstrādi. Atkritumu šķirošanas process sastāv no 16 dažādiem posmiem. Galvenais atkritumu avots ir mājsaimniecības. Uzņēmumā tiek sašķiroti un apstrādāti 100 000 t atkritumu, no kuriem 4,5% sastāda PP un 3% PE materiāls, kas tālāk tiek nodots pārstrādei. 10% atkritumu tiek sagatavots kā RDF materiāls.

Life_08_05_2012_2.jpg

BestSort atkritumu šķirošanas uzņēmums nodarbojas ar uzņēmumu atkritumu, lielizmēra atkritumu un iepakojuma atkritumu šķirošanu. Gadā tiek sašķiroti un apstrādāti 80 000 t atkritumu, no kuriem 60% tiek sagatavoti kā RDF materiāls.

Life_08_05_2012_3.jpg

Dalies