Ar dažādām lekcijām un radošajām darbnīcām noslēdzās Zaļo ideju Re!Strāde Liepājas Pētertirgū

Sestdien, 28.septembrī Liepājas Pētertirgū, Miķeļdienas gadatirgus laikā tika aizvadīts noslēdzošais Zaļo ideju Re!Strādes pasākums.

Šajā pasākumā kopā tika pulcēti dažādi vides aizsardzības un atbildīga patēriņa pārstāvji un organizācijas. Tie vienuviet dalījās pieredzē par ikdienas paradumiem, kas var samazināt resursu patēriņu un ietekmi uz vidi kopumā.

Video sižets šeit!

Zero Waste Latvija pārstāve Laura Treimane dalījās pieredzē, kā samazināt atkritumus savā ikdienas dzīvē, lietojot dažādus vairākas reizes izmantojamus priekšmetus, kā arī ļāva pašiem iemēģināt roku to izgatavošanā. Apmeklētāji paši varēja izgatavot vaska drāniņas, kas izmantojamas kā alternatīva pārtikas plēvei, lai ietītu tādus produktus, kā sviestmaizes, sieru, augļus, dārzeņus un citus. Tika piedāvāta iespēja arī uzšūt savu auduma maisiņu sveramajiem produktiem un pagatavot dabīgus lūpu balzamiņus, kas ir īpaši aktuāli šajā rudens laikā. Šīs radošās darbnīcas apmeklētājiem ļoti patika, jo atsaucība šajā stendā bija liela.

Zero Waste Latvia radošās darbnīcas

Zaļo ideju Re!Strāde bija ne tikai darbošanās darbnīcās, bet arī iespēja dzirdēt lieliskas lekcijas un stāstījumus par resursu efektīvu patēriņu. Viena no pieprasītākajām lekcijām bija par apdomīgu modes patēriņu. Bloga Seek The Simple  autore Laura Arnicāne dalījās pārdomās par “ātro modi” un to, kā izveidot savu Kapsulas Garderobi, lai ikdienā patērētu mazāk laika izvēloties, ko vilkt mugurā, kā izvairīties no impulsīviem pirkumiem, kā aiz sevis atstāt mazāk tekstila atkritumu. Pēc šīs lekcijas Laura ar vīru Andi individuālās sarunās konsultēja apmeklētājus Kapsulas garderobes jautājumos un atbildēja uz viņu jautājumiem.

Laura Arnicāne dalās ar saviem padomiem par Kapsulas garderobes izveidošanu

Lekciju par pārtikas atbildīgu patēriņu turpināja Inga Belousa no biedrības Zaļā brīvība. Inga pārsteidza apmeklētājus ar to, ka vairāk kā puse jeb aptuveni 53% no izmestās pārtikas rodas tieši mājsaimniecībās nevis uzņēmumos. Kā arī lika aizdomāties fakti, ka pārtiku visvairāk izmet ģimenes ar bērniem, viena cilvēka mājsaimniecības un jaunieši vecumā līdz 25 gadiem. Tas, protams, lika aizdomāties par to, kā mēs paši attiecamies pret pārtiku. Tāpēc noderīgi bija Zaļās brīvības ieteikumi, kā mazināt pārtikas izmešanu atkritumos. Plašāku informāciju par pārtikas atbildīgu patēriņu varēja gūt Zaļās brīvības teltī.

Zaļā Brīvība dalās ar padomiem par pārtikas atkritumu neradīšanu

Pasākumā piedalījās arī (Pār)maiņas punkts – biedrības Radi Vidi Pats veidots mantu apmaiņas punkts, kas atbalsta lietu un apģērbu otro dzīvi un pārveidošanu. Viņi dalījās zināšanās, kā pārlieku liela aizraušanās ar ātras modes apģērbu iegādi nodara kaitējumu gan videi, gan mazāk attīstīto valstu iedzīvotājiem. Tāpēc biedrība nolēma piedāvāt iespēju mazināt šo kaitējumu, izveidojot (Pār)maiņu punktu, kas ikdienā pieejams Kuģinieku ielā 5, Liepājā.

(Pār) maiņu punkta radošās darbnīcas no otrreiz izmantojamām lietām

Liepājas reģionālais atkritumu apsaimniekošanas centrs “Liepājas RAS”  piedāvāja dažādas izglītojošas un atraktīvas spēles par atkritumu šķirošanu un uzskatāmi demonstrēja, kā no vecām lietām var radīt jaunas. Uzņēmums savā lekcijā informēja par to, ko var redzēt un piedzīvot atkritumu poligonā “Ķīvītes” ekskursiju un Vides dienu ietvaros.

Pasākuma noslēgumā smieklu vētru izraisīja atraktīvie Latvijas Zaļā Punkta Šķiratlona akcijas treneres Viktorijas video par instrukcijām pareizai šķirošanai. Viktorija demonstrēja, kā pareizi piedalīties disciplīnās, lai mēs kopīgi sasniegtu atkritumu Šķiratlona mērķus. Paralēli tam, zaļajā pasākuma teltī, kurā darbojās  Latvijas Zaļā punkta un Eko Kurzeme pārstāvji, varēja iegūt atkritumu poligona klātbūtnes sajūtu, uzliekot virtuālās brilles, bija iespēja pārbaudīt savu erudīciju krustvārdu mīklu minēšanā, kā arī noskaidrot visus interesējošos atkritumu apsaimniekošanas jautājumus.

Zaļais Punkts māca pareizi piedalīties Šķiratlonā

Kopumā pasākumā piedalījās ap 300 dalībnieki, no kuriem 97% apliecināja apņemšanos turpmāk mainīt vismaz vienu savu ikdienas paradumu.

Zaļo ideju Re!Strāde ir izglītojoša vides akcija ar trīs dažādiem pasākumiem Liepājas reģionā, kas tika īstenota septembra mēnesī. Pasākumu organizē biedrība “Dzīvo Zaļāk!”.

Sadarbībā ar: SIA “ Liepājas RAS”, biedrību “Serde”, SIA “ Liepājas Pētertirgus”, biedrību  “Zaļā Brīvība” , biedrību “Zero Waste Latvija”, “Seek the Simple”, Liepājas pilsētas pašvaldības aģentūra  “Liepājas sabiedriskais transports”, biedrību “Radi Vidi Pats”, Liepājas pašvaldība, veikals “Daba”, Rietumu Radio, Anitra Tooma, Zaļais Punkts, Eko Kurzeme.

Akciju finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.

Foto : Kristers Reinis

Sagatavoja:

1.10.2019

Laima Lapiņa, laima@liepajasras.lv

Dalies