Veiksmīgi īstenota Zaļo ideju RE!STRĀDE Aizputē

Aizputē par ikgadēju tradīciju kļuvis mākslinieku rezidenču centra “Serde” sezonas noslēguma pasākums ar rudenīgu nosaukumu “Āboļošana”, kas šogad norisinājās 14. septembrī, Atmodas ielā 9, “Serdes” pagalmā. Pasākumā, kā ierasts, piedalījās mākslinieki, dažādu amatu meistari, tirgotāji, paši aizputnieki un tās apmeklētāji. Jāatzīmē, ka šoreiz dalībnieku pulku papildināja arī projekta Zaļo ideju Re!Strāde dalībnieki, kas aicināja pievērst uzmanību atkritumu šķirošanai, jo īpaši pārtikas atkritumiem.

Projekta ietvaros biedrība “Dzīvo Zaļāk!” kopā ar atkritumu poligona apsaimniekotāju SIA “Liepājas RAS” piedāvāja iesaistīties atkritumu šķirošanas atrakcijās un uzskatāmi rādīja piemērus lietu otrreizējai izmantošanai, kā piemēram – pudeļu korķīšu izmantošana lasītprasmes apguvei un netradicionālas puzles veidošana no veciem grāmatu vākiem. Bērniem izaicinājumu radīja lidojošo šķīvīšu trāpīšana pareizajā konteinerā, savukārt pieaugušie ieguva informāciju par atkritumu apsaimniekošanu savā dzīvesvietā.

IMG_2595.JPG
IMG_2620.JPG

Biedrība “Zaļā brīvība” uzskatāmi pievērsa uzmanību atbildīgam pārtikas patēriņam, aicinot iesaistīties DiskoZupas gatavošanā. Tā ir citādāka zupas vārīšana, kuras pamatprincips balstās kopīgas maltītes gatavošanā no augļiem un dārzeņiem, kas paredzēti izmešanai atkritumos, piemēram, produkti no pērnās ražas, pavītuši vai neatbilst tirdzniecības standartiem. DiskoZupas solidārajā un dzīvespriecīgajā piedzīvojumā katrs iesaistījās atbilstoši savām interesēm un spējām –  pētot un atšķirojot derīgos produktus, kopīgi tos mizojot un kapājot, miksējot un vārot kārdinošu ēdienu, kas kopīgi tika arī degustēts un piedāvāts citiem. Šis pasākums par pārtikas neizniekošanas tēmu praktiskā veidā piesaistīja gan vietējos, gan arī  ārvalstu viesus, turklāt dažādās vecuma kategorijās. No savāktajiem produktiem tapa oranžā burkānu-ķirbju-kokosa zupa, svaigie salāti un bezgala daudzu variāciju augļu smūtiji. DiskoZupa ir starptautiska kustība, kas radusies Vācijā, un šogad tiek īstenota arī Latvijā.

WRWS9272.JPG

Projekta Zaļo ideju Re!Strāde aktivitātēm atsaucās vairāk kā 230 Āboļošanas pasākuma apmeklētāji, no kuriem lielākā daļa – 54%, nolēma mainīt savus ikdienas paradumus atkritumu šķirošanā, 23% plānoja mainīt pārvietošanās paradumus par labu videi draudzīgākam transporta līdzeklim, bet 13% apgalvoja, ka turpmāk centīsies atkritumos mazāk izmest pārtikas produktus.

Dalība Āboļošanā bija jau otrais pasākums projekta “Zaļo ideju Re!Strāde” ietvaros. Septembra sākumā atkritumu poligonā “Ķīvītes” norisinājās pirmais pasākums,  kurā teju 100 dalībnieki vairāk uzzināja par atkritumu apsaimniekošanu Liepājas reģionā, guva pieredzi resursu otrreizējā izmantošanā, spēlēja spēles un mācījās darināt iepirkuma tīkliņus kopā ar žurnālisti un vides aktīvisti Anitru Toomu.

Projekta pēdējais, noslēguma pasākums notiks 28.septembrī Liepājas Pētertirgū, Miķeļdienas gadatirgus laikā, kad ikvienam būs iespēja uzzināt par bezatkritumu dzīvesveidu, savas ietekmes uz vidi samazināšanas iespējām, kā arī pašiem iesaistīties dažādās radošajās darbnīcās, gatavojot lūpu balzamus, auduma maisiņus, vaska drāniņas un darbojoties dažādās videi draudzīgās aktivitātēs.

Vairāk informācijas: ej.uz/restrade, facebook.com/LiepajasRas

Projektu organizē:Biedrība “Dzīvo Zaļāk!”

Sadarbībā ar:SIA “ Liepājas RAS”, biedrību “Serde”, SIA “ Liepājas Pētertirgus”, biedrību  “Zaļā Brīvība” , biedrību “Zero Waste Latvija” , “Seek the Simple”, Liepājas pilsētas pašvaldības aģentūru  “Liepājas sabiedriskais transports”

Akciju finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.

LVAF_logo.jpg

Dalies